- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy

Rośliny związane z Wielkanocą
Wiecznie zielone krzewy to symbol życia. Dlatego do ozdabiania koszyczków używa się roślin zimozielonych i długowiecznych. Mowa oczywiście o bukszpanie, który w ostatnich latach został w dużej mierze zniszczony przez ćmę bukszpanową.
Z chęcią do zdobienia koszyczków był też używany barwinek, który właśnie o tej porze kwitnie na piękny niebieski kolor. Jego ciemne liście ładnie kontrastują z jasnymi kwiatami.
Ponadto swoje kwitnienie rozpoczynają kwiaty cebulowe jak żonkile, tulipany czy szafirki.
Kwitnące krzewy na Wielkanoc
Jeśli jednak chcemy podziwiać kwitnący ogród spożywając wielkanocne potrawy, to możemy posadzić krzewy, które w tym czasie obsypują się kwiatami.
Forsycja
Jeden z najpiękniej kwitnących wiosną krzewów. Kwiaty pojawiają się na przełomie marca i kwietnia, jeszcze przed rozwojem liści. Można z niej robić żywopłoty formowane i naturalne. Dobrze komponuje się sadzona w szpalerach, a także jako soliter. Najczęściej spotkać można forsycje o kwiatach żółtych.
Różowe kwiaty posiada forsycja Roseum.
Pigwowiec
Pod koniec kwitnienia forsycji, miejsce w ogrodzie zajmuje pigwowiec. Jego mocno wybarwione, karminowe kwiaty są widoczne z daleka. Ponadto jesienią zdobią go jadalne owoce przypominające małe jabłka. Również jak forsycja dobrze rośnie w formie żywopłotu.
Niektóre odmiany pigwowca mają białe kwiaty, np. Yukigoten.
Drzewo o białych, pachnących kwiatach, które kwitnie wiosną
Mowa oczywiście o magnolii gwiaździstej, której duże kwiaty pojawiają się na drzewie przed rozwojem liści. Płatki kwiatów są zazwyczaj w kolorze bieli, niekiedy z lekko różowym odcieniem na zewnątrz.
Magnolia gwiaździsta rośnie bardzo duża, potrzebuje kilka metrów dla swojej korony. Wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej. Za to w okolicy Wielkanocy możemy spodziewać się ogromnych, pięknie pachnących kwiatów, które nie są zbyt trwałe, ale można wykorzystać je do dekoracji wielkanocnego stołu.
Jak mieć bazie na Wielkanoc?
Bazie to kwiaty wierzby, są wręcz sztandarowym symbolem Wielkanocy, przewijają się na kartkach z życzeniami, w stroikach, koszyczkach.
Jeśli Wielkanoc wypada później niż czas pojawiania się bazi, to należy ściąć gałązki wierzby z ładnie wyrośniętymi baziami i przechować je w chłodnym miejscu. Aby nie wyschły zbytnio warto ścięte końce zanurzyć w wilgotnym piasku.
Różowe kwiaty na Wielkanoc
Mimo, że brzoskwinia to drzewo owocowe, to jej piękne różowe kwiaty rozwijają się często właśnie w okresie Wielkanocy. Przy sprzyjającej aurze i później wypadających świętach możemy podziwiać kwitnącą brzoskwinię.
Obsypane różowymi kwiatami gałązki brzoskwini, można wykorzystać do dekoracji wielkanocnego stołu.
Kwiaty wieloletnie kwitnące w czasie Wielkanocy
Wczesną wiosną nie ma za dużego wyboru roślin kwitnących. Dlatego liczy się każdy, nawet niewielki kwiatek, który pojawia się w ogrodzie.
Pierwiosnki
Różne gatunki pierwiosnka zakwitają wczesną wiosną w ogrodach i na polanach. W naturze rośnie pierwiosnka zwyczajna oraz lekarska. Obie mają żółte kwiaty wzniesione na łodydze.
W ogrodach sadzi się też pierwiosnki ząbkowane, których kwiaty mają ciemnoróżowy kolor.
Miodunka
Ciekawą propozycją do ogrodów naturalistycznych, leśnych jest miodunka, która kwitnie w czasie Wielkanocy. Jej trąbkowe kwiaty produkują bardzo dużo nektaru, który jest chętnie zbierany przez budzące się po zimie pszczoły i trzmiele.
Miodunka pstra posiada piękne, nakrapiane na biało liście. Kwiaty miodunki mogą mieć dwa kolory na jednej roślinie; różowy i niebieski.
Barwinek
To zimozielona, płożąca roślinka. Posiada ciemnozielone liście, spomiędzy których wczesną wiosną wyrastają kwiaty w kolorze niebieskim, białym, różowym w zależności od odmiany. Są też takie o pstrych liściach.
Barwinek jest rośliną idealną do cienia, która zadarnia powierzchnię gleby utrudniając wzrost chwastom. Używano go też w dekoracji koszyczków wielkanocnych.
Wielkanoc to święto ruchome. Przypada w niedzielę po pierwszej pełni wypadającej po przesileniu wiosennym. Dlatego niekiedy jest to koniec marca lub kwiecień. Dlatego jednego roku w Wielkanoc możemy podziwiać tulipany, a w innym krokusy czy żonkile, które kwitną o kilka tygodni wcześniej. Warto jednak mieć w ogrodzie rośliny, których kwitnienie przypada w okresie świątecznym. Dzięki temu możemy je wykorzystać do dekoracji stołu, koszyczka wielkanocnego, stroików.
Komentarze (0)