Jeżówki (echinacea)

Jeżówka

Ozdobna bylina o dużych kwiatach? Jeśli marzą Ci się tak kwitnące rośliny to jeżówki na pewno przypadną Ci do gustu. Należą one do rodziny astrowatych i potrafią osiągać nawet 150 cm wysokości. Z 9 gatunków tej rośliny w Polsce uprawiane są trzy: jeżówka purpurowa, jeżówka blada i jeżówka wąskolistna.

zobacz więcej...

Kolory jeżówek mogą być rozmaite. Natomiast charakterystyczne dla niej są jajowato-lancetowate, szorstkie liście i sztywne pędy. Na nich znajdują się barwne kwiatostany. Wybierając sadzonki jeżówki pamiętaj, że jest ona mało rozgałęziona. Sadzić ją można zarówno na rabatach jak i w donicach.
Nazwa tej byliny pochodzi od greckiego słowa „echinos”, które oznacza jeża i jest ona związana z wyglądem rośliny. Skojarzenie jest oczywiste, kiedy patrzy się na kwiatostan - koszyczki kwiatowe jeżówek są brązowe, kolczaste i uwypuklone.

Jeżówka to krótkowieczna bylina, która efektownie kwitnie prze około 3-4 sezony. Z czym warto posadzić jeżówkę? Dobrym sąsiedztwem są dla niej trawy ozdobne. Atrakcyjnie skomponuje się też z innymi bylinami, np. floksami lub szałwiami.

Jeżówka sadzonki online w Garden Park

Odmiany jeżówki różnią się nie tylko wysokością roślin, ale także wielkością i kolorami kwiatów. Kupując sadzonki jeżówek nie musisz martwić się o podpory dla tej rośliny. Choć jest wysoka nie wymaga ich, ponieważ nie ma tendencji do pokładania się.

Odmianą zasługującą na uwagę jest z pewnością jeżówka Green Twister. Osiąga ona wysokość 50-70 cm. Czas jej kwitnienia przypada od lipca do końca września. Tym co zwraca szczególną uwagę są kwiaty w kolorze zielonym z różowym środkiem. Jeżówka Green Twister doda jeszcze więcej kolorytu rabatom dzięki temu, że jest miododajna i wabi motyle.
Wybierając sadzonki jeżówki Green Twister na pewno postawisz na oryginalność, gdyż jest to nowa i modna odmiana jeżówki.

Jeżówki – ich uprawa i wymagania

Jeżówki to wytrzymałe byliny odporne na trudne warunki. Nie straszne im są susze, choć podczas tych letnich mogą słabiej kwitnąć. Należy je wtedy obficie podlewać. Pozytywnie wpływa też na kwitnienie usuwanie przekwitłych kwiatostanów. To stymuluje bylinę do zawiązywania nowych pąków.
W kwestii lokalizacji jeżówki preferują stanowiska słoneczne i ciepłe. Natomiast co do gleby nie mają dużych wymagań. Najbardziej odpowiada im podłoże wilgotne i żyzne. Roślinę można też zabezpieczyć przed zimowymi mrozami. 

Jeżówka w stanie naturalnym występują na preriach i w lasach, środkowej i wschodniej Ameryki Północnej. Warto zaznaczyć, że jest to nie tylko piękna bylina. Ma ona też inne zalety. Indianie Ameryki Północnej stosowali jeżówkę jako farmaceutyk na różne dolegliwości. Z kolei Komanczowie leczyli nią bóle zębów i gardła. Indianie ze szczepu Sioux używali jeżówki przy stanach zapalnych. Współcześnie  również wykorzystuje się właściwości jeżówki purpurowej. Zielarstwo korzysta z jej kwiatów i korzeni.

Ogrodniczy sklep online Garden Park to szeroki wybór różnych bylin ozdobnych, od tych bardzo popularnych po byliny unikatowe. U nas kupisz również krzewy do ogrodu, pnącza zimozielonesadzonki roślin owocowych i bardzo modne trawy ozdobne.

Jest 1 produkt.

Pokazano 1-1 z 1 pozycji

Aktywne filtry

Pokazano 1-1 z 1 pozycji