- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy

Piękne kwiaty hortensji są bardzo dekoracyjne i sprawdzą się praktycznie w każdym stylu. Należy tylko pamiętać o wymaganiach jakie ma hortensja, aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami.
Jakie hortensje na słońce
Zazwyczaj hortensje kojarzone są z roślinami, które dobrze rosną w cieniu i półcieniu w wilgotnej ziemi. Jednak są gatunki, które z powodzeniem można sadzić w słonecznym miejscu, pod warunkiem, że zapewnimy im właśnie wilgotne podłoże.
Hortensja bukietowa dobrze rośnie w pełnym słońcu
Bardzo duże kwiatostany to główny atut hortensji bukietowej. Ponadto z powodzeniem rośnie ona w słonecznym miejscu. A nawet dzięki temu, jej kwiaty przebarwiają się na bardziej wyraziste kolory.
Hortensja krzewiasta też urośnie w pełnym słońcu
Mniej znana hortensja krzewiasta o kwiatach w formie ogromnych kul w śnieżnobiałym kolorze również dobrze czuje się w pełnym słońcu. Dlatego jeśli zależy nam na biało kwitnącej hortensji, to możemy sięgnąć po ten gatunek.
Pielęgnacja hortensji rosnącej w pełnym słońcu
Pewną wadą słonecznego stanowiska dla hortensji jest konieczność systematycznego podlewania. Posadzona w takim miejscu roślina jest jeszcze bardziej wrażliwa na brak wody czy okresowe susze, które coraz częściej pojawiają się w naszym kraju.
Jak zapewnić odpowiednie nawodnienie dla hortensji?
Jeśli marzy się nam obficie kwitnąca hortensja rosnąca w pełnym słońcu należy wziąć pod uwagę możliwości nawadniania jej. Tym bardziej jeśli mamy w zwyczaju wyjeżdżać na wakacje w upalne dni lata.
Linia kroplująca jest dobrym rozwiązaniem
W ogrodnictwie już na bardzo szeroką skalę wykorzystuje się linię kroplującą do precyzyjnego podlewania roślin. Najlepiej zainwestować w sprzęt, którym będziemy mogli sterować za pomocą aplikacji z naszego telefonu.
Takie rozwiązanie pozwoli na uruchomienie nawadniania z każdego miejsca na świecie.
Jak ograniczyć wysychanie gleby
Sadząc hortensję można zastosować kilka trików, które ograniczą nam straty wody z gleby. Oto kilka z nich:
kompost – zawarta w nim materia organiczna działa jak gąbka, która magazynuje wodę i roślina może ją pobierać w razie potrzeby;
ściółkowanie gleby – organiczna ściółka jak kora sosnowa, rozdrobnione liście czy trociny ograniczają nagrzewanie się gleby i tym samym ograniczają parowanie z niej wody;
roślina okrywowa – sadząc wokół krzewu hortensji roślinę, które się rozrasta i pokrywa glebę zwartą gęstwiną liści też można ograniczyć parowanie wody i nagrzewanie się gleby;
misa do zbierania wody opadowej – sadząc hortensję możemy zrobić od jej północnej strony misę lub po prostu posadzić ją w zagłębieniu, które wyrównamy z poziomem ogrodu za pomocą ściółki, dzięki temu woda opadowa będzie tam spływać i gromadzić.
Nawożenie hortensji rosnącej w pełnym słońcu
Piękne kwiaty hortensji wymagają sporej dawki nawozu, tym bardziej jeśli ziemia, w której rośnie nie należy do żyznych. Nawożenie hortensji najlepiej rozłożyć na kilka etapów:
· wczesna wiosna – nawozy azotowe (połowa rocznej dawki);
· późną wiosną – można dać połowę pozostałej dawki nawozu;
· początek kwitnienia – pozostała część nawozu.
Nawozy azotowe stosuje się do połowy lata, aby pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Samo nawożenie najlepiej przeprowadzać w czasie gdy gleba jest wilgotna, aby nie doprowadzić do miejscowego zasolenia podłoża.
Hortensja bardzo dobrze reaguje na nawozy organiczne jak kompost czy obornik.
Sadząc w pełnym słońcu hortensje trzeba się nastawić na częste podlewanie. Oczywiście jeśli jest to brzeg oczka wodnego, czy strumienia to raczej nie będzie z tym problemu. Natomiast w innym wypadku najlepiej już na początku sprawdzić czy mamy możliwość podłączenia w danym miejscu linii kroplującej. Tym bardziej jeśli jest to w rejonie Polski, który często doświadcza latem suszy. Poza tym zarówno hortensja bukietowa jak też krzewiasta nadają się do miejsc słonecznych i wdzięcznie w nich rosną. Także kwiaty hortensji bukietowej wybarwiają się lepiej na krzewach rosnących w pełnym słońcu.
Komentarze (0)