Jak zagospodarować ogród przed domem

Jaki mamy teren przed domem?

Na początek należy określić jaki teren mamy do dyspozycji. A tu jest sporo do sprawdzenia:

·         powierzchnia;

·         ekspozycja – która wpływa na zacienienie;

·         zagospodarowanie sąsiednich działek;

·         ruch na ulicy, z której jest zjazd na posesję (obecność chodnika etc.);

·         wielkość ogrodu za domem;

·         żyzność gleby;

·         czas jakim dysponujemy na pielęgnację ogrodu frontowego.

Duży ogród frontowy

Dysponując sporym ogrodem frontowym mamy z jednej strony dużo miejsca, z drugiej trzeba je zagospodarować. Dlatego warto wydrukować sobie mapę z Geoportal-u z naniesionym obrysem domu.

Dzięki temu łatwiej będzie nam zaznaczyć jaką powierzchnię zajmie docelowo dana roślina.

Zalety dużego ogrodu frontowego

Sporej wielkości ogród frontowy daje bardzo duże pole do manewru. Można w nim umieścić:

·         parking dla gości;

·         taras zewnętrzny;

·         miejsce do rekreacji np. boisko do badmintona;

·         posadzić duże drzewo – magnolia, tulipanowiec, miłorząb, judaszowiec;

·         stworzyć szpaler wzdłuż podjazdu z drzew, krzewów, bylin.

Duże podjazdy wymagają dużo pracy, aby wyglądały na zadbane. Dlatego lepiej nie rozpędzać się z ilością gatunków, ale postawić na jakość, która robi wrażenie. Do tego celu najlepiej nadają się drzewa ozdobne.katalpa

Ogród frontowy w cieniu czy w słońcu?

Zazwyczaj fronty działek są doświetlone przez część dnia i większość roślin ozdobnych znosi dobrze takie miejsca. Może poza wybitnie światłożądnymi jak lawenda czy cieniolubnymi. W takim wypadku do rozpracowanie zostaje jeszcze gleba i ruch uliczny.

Działka z wjazdem od południa

Taka działka jest od frontu mocno doświetlona, przez wielu traktowana jako trudna do zagospodarowania. Jednak dzięki roślinom można ją urządzić efektownie.

Drzewa liściaste dają cień latem, a zimą dopuszczają słońce, które ogrzewa dom

Drzewa lub krzewy liściaste posadzone między ogrodzeniem, a domem zapewnią nam latem cień i chłodne powietrze, a zimą, gdy opadną z nich liście słońce będzie nagrzewać nam dom. Natomiast ażurowe gałęzie zakryją częściowo okna przed okiem przechodniów.

Drzewa duże sadzi się około 5-6 m od elewacji i granicy działki. Więc na małe podjazdy lepiej zainwestować w wysokie krzewy lub pnącza na konstrukcji.

Działka z wjazdem od północy

Ogród frontowy z ekspozycją północną to dużo cienia, wilgoci, praktycznie nie wymaga podlewania (o ile to nie są szczere piaski). Trawnik w takim miejscu rośnie w oczach, a z roślin warto posadzić:

·         cisy;

·         tuje;

·         dereń Kousa;

·         hortensje ogrodowe;

·         hortensje krzewiaste;

·         liliowce;

·         różaneczniki (kwaśne gleby).

Pięknie kwitnące hortensje są dekoracyjne przez większą część roku. Zaczynają kwitnąć mniej więcej od lipca, a ich kwiaty nawet po zaschnięciu utrzymują się na roślinie i wyglądają dekoracyjnie.

Zagospodarowanie sąsiednich działek

W zasadzie to Polska znana jest z pewnego rodzaju pstrokacizny i może nie warto z tym dyskutować. Jednak wybierając rośliny do ogrodu warto zwrócić uwagę na pewne aspekty:

ekspansywność – aby nie zarastały działek sąsiednich, tak dla dobrosąsiedzkich stosunków;

wielkość docelowa drzew – małe drzewa dają mało cienia, ale duże drzewa zacienią sporą część działki, a czasem też sąsiednie posesje.

Nasz ogród – domem dla innych stworzeń

Warto spojrzeć holistycznie na nasz ogród, który właśnie urządzamy. A zwłaszcza pod kątem dzikich mieszkańców; jeży, myszy polnych, ptaków, owadów. Im bardziej różnorodne miejsce, tym ciekawsze i rzadsze gatunki zwierząt znajdą w nim schronienie.

Zapewniając im wodę do picia, miejsce do schronienia oraz pożywienie w postaci owoców (głóg, jarzębina i inne) możemy spodziewać się gości. Dodatkową zaletą obecności różnych ptaków jest ich śpiew wiosną, a także oczyszczanie ogrodu z much, komarów, gąsienic, rolnic i innych szkodników.

Ruch uliczny, a ogród frontowy

Bardzo często jest tak, że chcemy się za wszelką cenę odgrodzić od ruchu ulicznego. Zazwyczaj wybór pada na tuje. Czy to jedyne rośliny do sadzenia przed domem? Niekoniecznie, warto spojrzeć łaskawszym okiem na:

·         pnącza na podporze;

·         żywopłot z roślin liściastych;

·         wysokie trawy ozdobne przed domem;

·         cisy do sadzenia przed domem – na wilgotnej glebie, dobrze znoszą cień.

Im ruch uliczny jest nasilony, tym bardziej chcemy się odeń odgrodzić. Czasem warto pomyśleć o pełnym płocie z drewna, wikliny czy betonu, który zapewni nam tą upragnioną intymność. I dopiero wzdłuż ogrodzenia dobierać rośliny, które się z nim komponują i tolerują panujące tam warunki.hortensje

Wielkość ogrodu za domem

Bywa tak, że ogród mamy tylko od frontu, a za domem nie ma go prawie wcale. W takim wypadku należy dobrze gospodarować miejscem, aby zmieścić zarówno samochód, miejsce do relaksu i roślinność. W takich warunkach sprawdzą się:

·         drzewa o parasolowatym pokroju, np. szczepione na pniu lipy, katalpy, klony – ważne aby liście drzewa były duże – ułatwi nam to jesienne porządki, a miejsce szczepienia powyżej naszych głów;

·         zasłona z traw – wysokie trawy zapewniają dużo intymności, tłumią dźwięki z ulicy, a przy okazji nie zajmują dużo miejsca, sprawdzą się tu miskanty;

·         krzewy o gęsto rosnących pędach – ogniki, głogi i tym podobne krzewy są jak żywa ściana, a dodatkowo ich kwiaty i owoce są dekoracyjne;

·         niskie byliny – posadzone wzdłuż chodnika do domu, miejsca do odpoczynku pod drzewami czy krzewami dodadzą frontowemu ogrodowi światła, koloru i dynamiki.

Dysponowanie tylko ogrodem frontowym wymaga od właścicieli gimnastyki, aby urządzić tam zarówno miejsce do przebywania wśród zieleni, a przy tym zapewnienia intymności. Nie jest to łatwe, ale nie niemożliwe.

Rodzaj gleby w ogrodzie frontowym, a wybór roślin

Tak naprawdę, to glebę do ogrodu można nawieźć i szczery piach zamienić w całkiem urodzajne podłoże. Dodatkowo ściółkowanie, pokrywa roślinna - zmieniają warunki glebowe. Przed wyborem roślin warto określić jakie jest pH gleby (służy do tego celu płyn Helliga) oraz rodzaj gleby:

·         piaski – po deszczu nie stoją kałuże, nie da się ulepić kulki z ziemi (rośliny preferujące podłoże przepuszczalne jak sosna, żarnowiec);

·         gliniasto piaszczysta – nie stoją kałuże po deszczu, ale da się ulepić kulkę z ziemi (większość roślin);

·         gliniasta z mała ilością piasku – stoją kałuże po deszczu, kulka się łatwo lepi (rośliny tolerujące okresowe zalewanie – judaszowiec, wierzby);

·         torf – po deszczu jest jak gąbka, nie da się ulepić kulki (rośliny kwasolubne jak różanecznik, azalie, borówki, hortensje);

·         mady – w dolinach rzecznych i potokach (rośliny preferujące żyzne gleby).

Każda ziemia ma inne właściwości i inne rośliny będą na niej dobrze rosnąć.

Pielęgnacja ogrodu przed frontem domu

Rośliny posadzone przed domem wymagają pielęgnacji, nawet jeśli to tylko trawnik i kilka tui. Jeśli planujemy zakup roślin, to warto brać pod uwagę ich wymagania siedliskowe i pielęgnacyjne. Na przykład wysokie trawy ozdobne wystarczy ściąć tylko raz wczesną wiosną.

Wybierając rośliny do ogrodu przed domem warto się chwilę zastanowić. Jaki efekt chcemy osiągnąć i na czym nam tak naprawdę zależy. Nie zapominajmy o ograniczających nas rzeczach i naszych możliwościach. Jeśli nie jesteśmy pewni co chcemy mieć, to najłatwiejszym wyjściem jest założenie trawnika i posadzenie traw wysokich. Relatywnie łatwo takie trawy zlikwidować i na ich miejsce wsadzić sobie wybrane gatunki roślin. W ten sposób nie zostawiamy ogrodu frontowego bez niczego, a sobie dajemy czas do namysłu, poszukania informacji, pooglądania drzew i krzewów w okolicznych szkółkach.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.