Jak zagospodarować skarpę w ogrodzie

Poniżej kilka pomysłów, na zagospodarowanie skarpy w ogrodzie

Ogród stworzony na kilku poziomach jest dynamiczny, pełen energii i ciekawych zakątków. A skarpa to wręcz wymarzone miejsce do realizacji takiego projektu. Przy wykonaniu skarpy warto uwzględnić warunki glebowe, ekspozycję na słońce i możliwości pielęgnacji. Wybór roślin powinien zawsze uwzględniać warunki klimatyczne, glebowe.

Taras ogrodowy

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie skarpy jako naturalne tło dla tarasu. Wystarczy zbudować drewnianą lub kamienną platformę, która zapewni płaską powierzchnię do relaksu i spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Dodając meble ogrodowe, donice z kwiatami i oświetlenie, można stworzyć przyjemne miejsce do spędzania czasu.

Rośliny do obsadzenia skarpy

Skarpę wokół tarasu warto obsadzić roślinami, które wzmocnią ją i będą trzymać ziemię przed osuwaniem się. Nadają się do tego:

·         róże rabatowe;

·         trawy ozdobne;

·         zioła;

·         płożące krzewy (irga, jałowce);

·         niskie krzewy (kosodrzewina).

Schodki i stopnie

Gdy zamontujemy stopnie lub schodki prowadzące przez skarpę postanie genialne miejsce do aranżacji w stylu śródziemnomorskim. Można wykonać je z kamieni, drewna lub betonu. Dodatkowo, przy każdym stopniu można umieść donice z kwiatami lub roślinami ozdobnymi, aby dodać koloru i ożywić widok na skarpę.

W takich pojemnikach stałych lub ruchomych sprawdzą się:

·         anemony;

·         zawciąg;

·         żagwin;

·         floks.

Ziołowy ogród

Nasłoneczniona skarpa to idealne stanowisko do założenia ziołowego ogrodu. Wysadza się na nie rośliny ziołowe, takie jak mięta, bazylia, rozmaryn, tymianek czy lawenda. Część z nich można umieścić w donicach lub specjalnie przygotowanych miejscach na skarpie.

Zioła nie tylko będą funkcjonalne w kuchni, ale także dodadzą do ogrodu akcent, który dodatkowo może stać się ciekawym tematem do rozmów podczas spotkań w gronie znajomych.

Pionowe ogrody

Aby stworzyć pionowe ogrody na skarpie, można wykorzystać donice wiszące, modułowe systemy ogrodowe lub podpory z roślinami pnącymi. W ten sposób  zostaje zagospodarowana przestrzeń wertykalna skarpy, a rozrastające się rośliny tworzą piękne, zielone kaskady.

Dla urozmaicenia wyglądu skarpy można je dodatkowo uzupełnić odpowiedniej wysokości trawami ozdobnymi.

Płynąca wodna

Jeśli do dyspozycji mamy skarpę, która jest narażona na wilgoć, można rozważyć stworzenie kaskady wodnej. Wykorzystując naturalne spadanie terenu, do stworzenia progów, po których woda będzie spływać w dół. Rozbijające się na kamieniach krople wody nawilżają powietrze i tworzą przyjemny mikroklimat.

W takim miejscu dobrze rośnie wiele efektownych i wymagających wilgoci roślin. Oto kilka ciekawych gatunków, które lubią rosnąć w pobliżu wody:

·         żurawki;

·         kosaćce;

·         hortensje;

·         hosty.

Można z nich stworzyć barwne kompozycje, które nadadzą aranżacji niepowtarzalnego uroku.

Kwietniki na stopniach

Jeśli skarpa ma stopnie, możesz umieścić donice czy gazony z kwiatami. Idealnie do tego nadają się kolorowe kompozycje, które dodadzą powiewu świeżości. Część roślin w donicach może być wieloletnia lub zimozielona:

·         jałowce niskie;

·         cyprysiki;

·         trawy ozdobne;

·         irgi;

·         berberysy.

Dzięki temu skarpa będzie atrakcyjnie wyglądać też zimą. A tylko część roślin może być dosadzana:

·         wiosną – jak stokrotki, bratki, pierwiosnki;

·         latem – petunie, lobelie, pelargonie;

·         jesienią – wrzosy, chryzantemy;

·         zimą – pozostałe w gazonach zimozielone rośliny można udekorować lampkami.

Zimozielone rośliny należy obficie podlać zanim nastaną mrozy, aby mróz i wiatr ich nie wysuszył.

Oświetlenie

Dodatek oświetlenia na skarpie, aby podkreśli jej piękno wieczorną porą. Wykorzystać do tego można lampki ogrodowe, reflektory lub świece, aby stworzyć romantyczną atmosferę. Warto o tym pamiętać zwłaszcza jeśli urządzamy na skarpie taras lub kaskadę wodną. Odbijające się nocą światło we wodzie tworzy bardzo przyjemny efekt wizualny.

Najlepiej zagospodarować skarpę w ogrodzie tak, aby była dla nas jak najłatwiejsza w pielęgnacji. Dlatego wybieramy rośliny, które rosną najlepiej w warunkach jakie na niej panują. Dla wzmocnienia gleby na skarpie można położyć na niej geokratę, którą przysypujemy lepszej jakości glebą i dodatkowo wzmacniamy kamieniami.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.