Mało wymagające kwiaty na działkę

Floksy inaczej płomyki to kwiaty, które są bardzo łatwe w uprawie

Zadarniają powierzchnię, która jest wystawiona na słońce. Bardzo ładnie komponują się z murkami, kamieniami, przecudnie wyglądają na skalniakach, skarpach, przed murkami i ogrodzeniami. Po przekwitnięciu ozdobą są przez długi czas puszyste niskie kępy siwych liści i pędów.

Występują w kolorach różowym, fioletowym, białym. Kwitną wczesną wiosną. Najlepiej rosną w glebie z dodatkiem piasku, przepuszczalnej. Zagrożeniem dla nich są chwasty, zwłaszcza wieloletnie. Jeśli je uszkodzimy to bardzo łatwo się regenerują i odrastają.

Liliowce to kwiaty jednego dnia, które kwitną w środku lata

Znane nam z babcinych ogródków kępy liliowca kwitnącego na pomarańczowy kolor, ale obecnie mamy tak duży wachlarz odmian o przepięknych kwiatach, które zachwycą najbardziej wybrednych. Liliowce to rośliny długowieczne, które w jednym miejscu rosną przez kilkanaście lat. Efektownie wyglądają posadzone w kępach, ozdobnie wyglądają nie tylko podczas kwitnienia, ale też ich długie i wąskie liście z powodzeniem udają kępy ozdobnej trawy.

Warto wiedzieć, że liliowce rosną dobrze także w półcieniu. Ziemia dla nich może być przeciętna, ogrodowa. Piaszczyste podłoże warto wzbogacić kompostem z dodatkiem gliny. Dobrze rosną także w lekko wilgotnej glebie, pod drzewami lub krzewami.

Jeżówki to kolorowe letnie kwiaty

Jeśli tylko mamy w ogrodzie kawałek słonecznego miejsca i brak pomysłu, to jeżówki będą idealną rośliną aby tam posadzić. To kwiaty chętnie odwiedzane przez pszczoły, motyle oraz inne owady. Często spotkać można na nich bardzo rzadkie gatunki jak paź żeglarz.

Wbrew pozorom jeżówki są łatwe w uprawie. Na glebach gorszej jakości warto ją nawozić wiosną azotem, gnojówką z pokrzyw czy innych roślin i odchwaszczać w miarę potrzeby. Z czasem kępy rosną tak duże, że zagłuszają większość chwastów.

Jesienią lub wiosną usuwamy tylko uschnięte łodygi. Jeżówka raczej nie choruje, ale jeśli pojawią się na niej wiosną przebarwienia lub oznaki choroby wystarczy zasilić ją nawozem wieloskładnikowym i usunąć najbardziej zaatakowane liście czy kępy.

Kocimiętka, z niej akurat najbardziej ucieszy się kot

Kocimiętka to ciekawa bylina o bardzo ładnych, niebieskich kwiatach. Dlatego warto ją posadzić w ogrodzie bez względu na to, czy mamy w domu kota. Najlepiej prezentuje się posadzona w większej kępie, nadaje się do tworzenia obwódek rabat, sadzenia wzdłuż murków.

Kocimiętka dobrze rośnie w glebie przeciętnej ogrodowej, jest dość tolerancyjna, aczkolwiek najlepiej prezentuje się w słońcu. Jest chętnie oblatywana przez pszczoły oraz inne owady. Posadzona w gorszej jakości glebie warto wiosną zasilić ją nawozem.

Nawet jeśli mamy ogród użytkowy, to i tak warto zmieścić tam chociaż kilka gatunków o ozdobnych kwiatach. Zwabią one do nas pszczoły, które przy okazji zapylą nam mniej atrakcyjne kwiaty krzewów jagodowych, pomidorów czy papryk. Im bardziej zróżnicowany pod względem roślin mamy ogród, tym jest on zdrowszy i bardziej odporny na atak szkodników oraz chorób.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.