- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy

Krzewy do sadzenia w słońcu
Miejsce słoneczne preferują niektóre gatunki krzewów kwitnących. Zwykle jest tam mniej wody niż w cieniu, a także temperatura na takich stanowiskach jest o wiele wyższa. Poradzą sobie w takim miejscu na pewno lilak czy jaśminowiec wonny, hibiskus.
Lilak w ogrodzie
W zależności od odmiany może osiągać nawet do 3 metrów wysokości. Kwiaty lilaków rozwijają się od maja do czerwca. Występują w kolorze niebieskim, fioletowym, bordowym, różowym, białym i kremowym. Większość odmian lilaka wydziela mniej lub bardziej intensywny, przyjemny zapach.
Pielęgnacja lilaka
Krzewy lilaka nie są wymagające, tolerują zanieczyszczenie powietrza, mogą stanowić element zieleni miejskiej. Rosną dobrze w okolicy dróg. Po ukorzenieniu się są odporne na susze. Po przekwitnięciu kwiatostany należy usunąć.
Jaśminowiec wonny
To kwitnący na biało krzew o ładnych, białych kwiatach, które pojawiają się na nim w czerwcu. Zazwyczaj są pachnące, trwałe i dobrze utrzymujące się we flakonach. Preferuje miejsca słoneczne, ze średnio żyzną, przepuszczalną glebą.
Pielęgnacja jaśminowca
Jest to krzew odporny na suszę i dobrze rośnie w miejscu nasłonecznionym. Można z niego tworzyć żywopłoty. Cięty dość dobrze się zagęszcza, jednak nie kwitnie wtedy tak obficie.
Kwiaty jaśminowca pojawiają się na pędach ubiegłorocznych, wymaga więc co roku usuwania po przekwitnięciu pędów, na których były kwiaty. Preferuje glebę przepuszczalną żyzną i średnio żyzną, jest jednak dość tolerancyjny w stosunku do podłoża. Nie znosi tylko okresowego zalewania.
Hibiskus
Bardzo atrakcyjny krzew kwitnący w drugiej połowie lata. Kwiaty hibiskusa mają kształt kielichów i są wielkości filiżanki. W zależności od odmiany mogą mieć barwę od białej, po róż i fiolet. Ciekawie prezentują się jako soliter, w zestawieniu z bylinami i niskimi krzewami. Z hibiskusa można też tworzyć żywopłoty formowane wysokie nawet na ponad 2 metry.
Pielęgnacja hibiskusa
Poza nadaniem kształtu hibiskusowi usuwać należy tylko w miarę możliwości zawiązki nasion po opadnięciu kwiatów. Krzew ten jest tolerancyjny na zanieczyszczenia drogowe i dobrze się sprawdza w zieleni miejskiej.
Krzewy kwitnące cieniolubne
W miejscu ocienionym przez drzewa czy budynki jest o wiele chłodniej i wilgotniej niż w pełnym słońcu. Takie miejsca preferują krzewy, które lubią wilgoć, a brak słońca nie przeszkadza im się rozwijać i kwitnąć. Krzewy do cienia to przede wszystkim hortensje oraz różaneczniki. Tolerancyjna dla mniejszej ilości słońca jest też krzewuszka cudowna, kalina.
Kalina
Jest wiele odmian i gatunków kalin, które różnią się między sobą terminem kwitnienia, pokrojem czy preferencjami odnośnie stanowiska. Kalina koralowa, naturalnie występująca wśród zadrzewień, lubi miejsca odpowiednio wilgotne i półcieniste.
Jak dbać o kalinę
Kalina preferuje glebę żyzną i przepuszczalną, na słabszej glinie również urośnie jednak nie będzie tak okazała. Niektóre odmiany kaliny wytwarzają barwne owoce, które długo utrzymują się na krzewie i są jego ozdobą nawet do wiosny. W razie potrzeby cięcie kaliny można wykonać wczesną wiosną.
Krzewuszka cudowna
Jeden z najbardziej obficie kwitnących krzewów ozdobnych. Osiąga dość pokaźne rozmiary, a jej długie pędy zajmują sporo miejsca dla siebie. Kwiaty w kształcie dzwonków zebrane są po kilka w kątach liści.
Krzewuszka cudowna rośnie najlepiej w słonecznym, żyznym i dostatecznie wilgotnym miejscu. Dobrze znosi cięcie, można z niej tworzyć żywopłoty formowane do 1 metra wysokości. To polecany krzew do zieleni miejskiej, sadzenia miedzy blokami czy w parkach.
Hortensja do cienia
Gatunków hortensji, które można uprawiać w naszym klimacie jest kilka. Najbardziej popularną jest hortensja bukietowa i ogrodowa, które dobrze znoszą nasze zimy i kwitną bardzo okazale. Kwiaty na hortensji pojawiają się w połowie lata i utrzymują na bukietowej aż do wiosny kolejnego roku.
Pielęgnacja hortensji
W zależności od gatunku, hortensje wymagają odpowiedniego cięcia. Co roku przycina się bukietową skracając ją kilkanaście centymetrów nad ziemią. Natomiast ogrodowa wymaga tylko usunięcia samych kwiatostanów.
Wszystkie hortensje preferują glebę żyzną, lekko kwaśną i dostatecznie wilgotną.
Kwiaty wprowadzają do ogrodu kolor, zapach, dźwięk owadów zbierających nektar i pyłek. Dzięki nim przestrzeń wokół nas żyje. Widok kwitnących roślin wpływa na człowieka kojąco i dodaje mu energii do działania. Sadząc kwitnące krzewy w naszym ogrodzie możemy mieć to wszystko na wyciągnięcie ręki. Ponadto można z krzewów pozyskiwać kwiaty do flakonów czy suszenia. Pielęgnacja krzewów jest mało pracochłonna, wystarczy zadbać o wybranie dla nich odpowiedniego stanowiska, nawożenie i odpowiednie cięcie.
Komentarze (0)