- favorite 1 polubień
- comment 0 komentarzy

Jakie ślimaki nagie najczęściej niszczą rośliny
Największe szkody w ogrodzie wyrządzają ślimaki nagie z dwóch rodzin:
· Pomrów – to sporej wielkości nawet kilkanaście centymetrów długi ślimak, występujący naturalnie w naszym kraju od wieków, posiada na ciele charakterystyczne cętki (pomrów wielki), piękne seledynowe zabarwienie (pomrów błękitny) ten akurat żyje w karpackich lasach i w ogrodach raczej go nie spotkamy;
· Ślinik – największy apetyt posiada ślinik luzytański zwany też ślimakiem luzytańskim, posiada barwę od jasnorudej po ciemnobrązową i nie dość, że rozmnaża się w ogromnym tempie, to jest na dodatek polifagiem; zjada owoce, grzyby, rośliny, padlinę, żywe zwierzęta (potrafi żerować na żywych pisklakach ptaków gniazdujących na ziemi!).
Jest też kilka gatunków, które również mogą wyrządzić szkody jeśli występują w sporej ilości, jednak mają one naturalnych wrogów (wstężyki są chętnie zjadane przez drozdy), którzy dbają o utrzymanie populacji w ryzach.
Jak się pozbyć ślimaków nagich z ogrodu
Sposobów na walkę ze ślimakami jest sporo. Ważne aby robić to systematycznie i już od samej wiosny (zwykle od początku maja), gdy tylko pojawią się młodociane osobniki oraz nieliczne starsze, które przetrwały zimę.
Preferują siedlisko wilgotne, dlatego w środku dnia przy ładnej pogodzie ciężko je znaleźć. Za to chętnie wychodzą wieczorem, gdy jest już wilgotno i żerują na roślinach do samego rana. W tym czasie więc najlepiej wybrać się na polowanie na ślimaki.
Niszczenie ślimaków w ogrodzie
Zwykle wystarczy raz dziennie, rano lub wieczorem do latarki (ich śluz odbija dobrze światło i łatwo je znaleźć nawet w trawie) i pozbierać osobniki do wiadra z roztworem wody z solą, octem; a po uśmierceniu zakopać z dala od roślin. Soli nie sypać po ślimaku, gdyż substancja ta szkodzi roślinom.
Pułapki na ślimaki
Znając apetyt ślimaków na różne smakołyki można zastawić na nie pułapki z kawałkami owoców (nawet obierki z jabłek, skórka arbuza etc.) i raz dziennie sprawdzać i niszczyć osobniki zgromadzone wokół.
Znana i całkiem sprawnie wabiąca śliniki jest pułapka z piwa, jednak trzeba je wybierać zanim wytrzeźwieją oraz ustawić pod daszkiem (nawet z deski), aby deszcz nie wypłukał płynu.
Wiedząc, że śliniki preferują spędzać słoneczny dzień w miejscach zacienionych, warto im takie stworzyć w pobliżu rabat z kwiatami czy uprawianych warzyw. Chowając się przed promieniami słonecznymi nie będą musiały daleko szukać, a my łatwo je w ciągu dnia znajdziemy i zniszczymy.
Zwierzęta, które jedzą ślimaki
Każdy praktycznie organizm ma swojego wroga, tak też jest w tym wypadku. Chętnie się ślimakami pożywiają:
· jeże;
· jaszczurki;
· ptaki.
Zapewniając dzikim zwierzętom przytulne miejsca do gniazdowania i bytowania, w tym również wodę do picia, możemy spodziewać dość poważnej pomocy przy walce ze ślimakami i nie tylko nimi. W czasie lęgów ptaki wybierają z okolicy białko w postaci owadów, w tym gąsienic żerujących na naszych roślinach, much, komarów.
Bariery dla ślimaków
Ściółkowanie roślin utrudnia ślimakom życie, a dokładniej przemieszczanie się. Jednak musi to być coś drobnego, ostrego i nie tracącego swoich właściwości po opadach deszczu. Jako ściółka przeciw ślimakom sprawdzają się:
· trociny;
· pokruszone skorupki jaj;
· piasek;
· ostry drobny kamyczek.
Dostępne są też w sklepach środki trujące na ślimaki. Z jednej strony są praktycznie bezobsługowe, ślimak zje chętnie i padnie gdzieś tam pod ziemią. Jednak miejmy świadomość, że wprowadzamy do środowiska substancję, która w nim krąży, kumuluje się w łańcuchu pokarmowym, a na koniec może trafiać i do naszego organizmu z pokarmem.
Komentarze (0)