Raz zaaranżowaną rabatę z wykorzystaniem roślin zimujących w gruncie wystarczy tylko co roku zasilić nawozem oraz usunąć chwasty. Wybierając gatunki bylin na rabaty łączymy ze sobą gatunki, które mają podobne wymagania siedliskowe, adekwatne do miejsca w jakim je chcemy posadzić.

Propozycje rabat bylinowych

Ładnie skomponowane rabaty z kwiatów wieloletnich niekoniecznie muszą być złożone z wydziwianych gatunków. Czasem wystarczy niecodzienne połączenie, ciekawy kształt czy wielkość rabaty, aby zrobić na gościach wrażenie.

Rabaty z kwiatów wieloletnich utrzymane w jednolitej tonacji kolorystycznej

Jeśli połączymy byliny czy krzewinki w podobnym kolorze kwiatów, to otrzymamy piękną monochromatyczną kompozycję. Takie zestawienia sprawdzają się w długich i wąskich nasadzeniach. Operując kolorami możemy rabatę oddalić (barwy chłodne) lub przybliżyć (barwy ciepłe).

Kwiaty wieloletnie niebieskie

Monochromatyczne zestawienia dobrze wyglądają z dodatkiem traw ozdobnych, np. Ostnicy Pony Tails. Jej zwiewne źdźbła falują nawet pod wpływem delikatnego wiatru, co dodaje całej kompozycji dynamiki.

Kompozycja kolorowych roślin kwitnących wieloletnich

Barwne zestawienia kwiatów wprowadzają nas w wesoły, beztroski nastrój. W takim otoczeniu nasz wzrok co chwilę odkrywa nowe rzeczy. Układając taką barwną rabatę wybieramy różne rośliny zimujące w gruncie. Nie zapominajmy też o stosowaniu powtórzeń, które nie muszę być w tej samej odległości od siebie. Ważne aby łagodnie łączyły się z resztą ogrodu.

Rabata z kwiatów wieloletnich kolorowych

Spokojowi sprzyja też miękka, wręcz falująca linia rabaty, jednak musimy się wtedy liczyć z gimnastyką przy koszeniu trawnika.

Jak założyć rabatę z kwiatami wieloletnimi

Prace nad założeniem rabaty z kwiatami wieloletnimi należy rozpocząć od przygotowania miejsca. Można to zrobić już jesienią, albo wiosną.

1.       Wyznaczenie linii rabaty.

2.       Usunięcie darni.

3.       Przekopanie ziemi z dodatkiem kompostu.

4.       Wsadzenie roślin.

5.       Wysypanie korą lub zrębkami.

Nie wszystkie rośliny dobrze rosną wśród kamieniami. Zwłaszcza gatunki lubiące żyzną i wilgotną ziemię. Za to bardzo dobrze radzą sobie zioła typu lawenda, macierzanka.

Co dać pod korę, aby chwasty nie rosły

Podczas przygotowania miejsca pod rabatę należy usunąć ręcznie wszystkie korzenie roślin wieloletnich. Natomiast pomiędzy roślinami możemy wyłożyć agrotkaninę biodegradowalną lub kilka warstw niezadrukowanej tektury, którą przykrywamy korą.

Używając materiałów organicznych nie wprowadzamy do ogrodu plastiku.

Obrzeża rabaty z kwiatami wieloletnimi

Wybór obrzeży jest ogromny i tak naprawdę musimy wybrać taki rodzaj, który spełni swoje zadanie i przy tym będzie się komponował z resztą ogrodu.

W ogrodach wiejskich czy vintage mogą to być rzeczy z recyklingu, które ułożone w sposób nieregularny wyglądają bardzo malowniczo.

Pielęgnacja kwiatów wieloletnich na rabacie

Chcąc mieć co roku piękne kwiaty na naszej rabacie należy odpowiednio o nie zadbać.

Nawożenie kwiatów

Stosujemy zazwyczaj wiosną nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących. Możemy stosować też kompost lub dobrze rozłożony obornik. Powodzeniem cieszą się też gnojówki z roślin takich jak: pokrzywa, żywokost, mniszek.

W przypadku nawożenia należy stosować się do informacji zawartych na etykiecie produktu. Nadmiar nawożenia też szkodzi, zazwyczaj skutkuje to nadmierną produkcją liści, a zmniejszoną ilością kwiatów.

Pielenie

Planując rabatę sadźmy rośliny tak blisko siebie, aby zakryły powierzchnię rabaty, ale nie stanowiły dla siebie zbytniej konkurencji. Dzięki temu chwasty będą miały utrudniony wzrost i rozwój.

Wspomniane wyżej ściółkowanie ogranicza rozwój chwastów w pierwszych latach. Co roku ściółkę trzeba uzupełniać gdyż ulega rozkładowi.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.