- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy

Wybór odpowiedniego miejsca dla rośliny
Jednym z podstaw w sadzeniu roślin kwitnących i nie tylko, jest wybór dla nich optymalnego stanowiska. Dzięki temu będą one mogły się rozwijać w sprzyjających dla nich warunkach. Rośliny szybciej się ukorzenią, a także zaczną kwitnąć.
Nawożenie
Każda roślina wymaga nawożenia, nawet minimalnego, ale dostosowanego do jej wymagań. Niektóre są bardzo wymagające względem żyzności podłoża. Dlatego warto przeczytać o niej jak najwięcej aby nie popełnić kosztownych błędów.
Często przenawożone azotem rośliny wytwarzają więcej liści jak kwiatów. Bezpieczniej jest więc stosować nawozy dedykowane dla danego gatunku roślin lub do roślin kwitnących.
Podlewanie
Nadmiar wody znoszą niektóre gatunki roślin. Wilgotne stanowisko preferują różaneczniki, hortensje. Jednak wiele z nich po ukorzenieniu się, wręcz nie znoszą gdy woda zalega im w korzeniach. Do takich roślin zaliczana jest między innymi lawenda, ketmia syryjska.
Słońce
Bez promieni słonecznych rośliny nie mogą przeprowadzać fotosyntezy, a co za tym idzie rosnąć, kwitnąć i owocować. Jednak nie wszystkie muszą, a nawet mogą rosnąć w słońcu. Pięknie kwitnące w maju i czerwcu różaneczniki wręcz usychają od nadmiaru słońca. Preferują cieniste miejsca pod koronami drzew.
Konkurencja
W sklepie zazwyczaj kupujemy małe sadzonki, które dopiero po latach osiągają swoje docelowe rozmiary. Sadząc je gęsto, gdy są jeszcze małe możemy doprowadzić do nadmiernej konkurencji między nimi o wodę, światło, składniki pokarmowe.
Tak samo rozwijające się chwasty konkurują z roślinami ozdobnymi o pokarm i wodę, często też zagłuszają je. W miarę możliwości należy usuwać chwasty wieloletnie. Pomocne w walce z chwastami jest ściółkowanie roślin ozdobnych; korą sosnową, kamykami, zrębkami.
Odpowiednie przygotowanie ziemi do sadzenia kwiatów
Przed przesadzaniem roślin oraz urządzaniem ogrodu należy go odpowiednio przygotować. Przekopać i w razie konieczności zasilić dobrej jakości ziemią. Tam gdzie będą rosnąć wymagające dużo nawozu rośliny można dodatkowo dodać obornik lub kompost.
Zadbanie o odpowiednie warunki dla roślin na pewno będzie stymulować je do wydania kwiatów. Aby przedłużyć wytwarzanie kwiatów oraz zapewnić sobie w następnym roku równie obfite kwitnienia warto usuwać przekwitłe kwiatostany aby roślina nie wysilała się tworzeniem nasion. Niektóre gatunki wymagają corocznego przycinania np. hortensje bukietowe. U wielu bylin po przekwitnieniu pozostają same kępy liści, warto je zostawić do jesieni, aby roślina mogła zgromadzić składniki pokarmowe w korzeniach i wydać kwiaty w kolejnym roku.
Komentarze (0)