Krzewy owocowe na działkę rekreacyjną

Jagoda kamczacka

To jedne z pierwszych dojrzewających owoców jakie dojrzewają na działce. Owoce można zbierać już w połowie maja. Sadząc dwie lub trzy odmiany można przedłużyć zbiór owoców do końca czerwca. Owoce jagody kamczackiej są podłużne, beczułkowate, niebieskie. W smaku podobne trochę do leśnej jagody z wyczuwalną lekką goryczką, która po przetrzymaniu owoców przez dwa dni w lodówce jest prawie niewyczuwalna.

Kilka ciekawostek o jagodzie kamczackiej

Jagoda kamczacka jest krzewem długowiecznym. Rośnie w jednym miejscu nawet około 30 lat, owoce rodzi już w drugim roku po posadzeniu. Krzew z wiekiem osiąga wysokość około 2 metrów i mniej więcej 1,5 szerokości. Kwiaty mimo, że pojawiają się już w kwietniu, są odporne na spadki temperatury do -8o C.

Wymagania jagody kamczackiej

Krzewy jagody kamczackiej dobrze rosną w przeciętnej glebie ogrodowej, znoszą bez większych problemów okresowe, letnie susze. Podlewania wymagają tylko podczas kwitnienia i dojrzewania owoców – o ile nie pada.

Do dobrego zawiązywania owoców należy posadzić dwie odmiany o podobnym czasie kwitnienia, aby wzajemnie się zapylały, gdyż jagoda kamczacka jest obcopylna.

Borówka amerykańska

Zwana też borówką wysoką, to także dość duży krzew o rozłożystej koronie. Owoce to dość duże jagody o fioletowej barwie z jasnym nalotem woskowym, który pełni funkcję ochronną. Borówka wysoka dojrzewa mniej więcej już w połowie lipca w zależności od odmiany. Tak samo jak jagoda kamczacka jest również obcopylna i powinno się sadzić dwie różne odmiany, aby uzyskać dobre plony.

Wymagania borówki amerykańskiej

Borówka wysoka potrzebuje odpowiednio przygotowanego miejsca. Gleba powinna być kwaśna, żyzna i przepuszczalna, a jednak odpowiednio wilgotna. Jeśli nie mamy takiego podłoża na działce, należy dać pod sadzonki worek torfu o niskim pH. Sadząc borówkę amerykańską na działce letniskowej warto ją ściółkować korą sosnową, przekompostowanymi zrębkami. Dzięki temu wilgoć utrzyma się w glebie dłużej.

Jak duża rośnie borówka amerykańska?

Krzewy borówki sadzimy w rozstawie około 1,5 metra. Pomiędzy krzewami można wysadzić poziomki, żurawinę wielkoowocową lub wrzosy, aby zadarnić ziemię i nie dopuścić do rozwoju chwastów.

Borówki amerykańskie są chętnie zjadane przez ptaki, dlatego jak tylko dojrzewają owoce warto je zakryć siatką.

Maliny

Sok z malin jest znany ze swoich właściwości zdrowotnych i warto mieć go pod ręką gdy dopadnie nas przeziębienie. Równie wartościowe są liście malin, które mają działanie wspomagające organizm w walce z przeziębieniem.

Smak malin jak z lasu

Maliny rosną bez większych problemów na przeciętnej ziemi ogrodowej, jednak smak mają zdecydowanie lepszy jeśli krzewy są ściółkowane (liśćmi, zrębkami czy korą). Ma to w przypadku malin wiele zalet, gdyż te krzewy mają płytko położony pod ziemią system korzeniowy, który jest narażony na okresowe susze oraz wymarzanie podczas bezśnieżnych zim. Z tego względu nie sadzi się też malin zbyt głęboko, korzenie powinny być na głębokości kilku cm.

Maliny lubią ściółkowanie

Ściółka pełni też rolę nawozu, gdyż rozkładając się systematycznie dostarcza im składników pokarmowych. Tym bardziej jest to korzystne, gdyż mając daleko położoną działkę nie zawsze jesteśmy w stanie wiosną przyjechać i nawozić krzewy.

Jeżyna

Dojrzewające późnym latem owoce jeżyn mają w sobie słodycz oraz niepowtarzalny aromat. Krzewy jeżyn muszą rosnąć w pełnym słońcu, żeby dobrze dojrzały. Można z nich robić soki, dżemy, kompoty oraz delektować się nimi na surowo.

Ciemne owoce jeżyn zawierają dużo antocyjanów, które pomagają w niszczeniu wolnych rodników. Dobrze prezentują się w ciastach, deserach oraz sałatkach.

Podpora dla jeżyn

Bardzo łatwo prowadzić jeżynę, wycina się wiosną pędy, które owocowały w ubiegłym roku. Zwykle prowadzi się je na 3-4 pędy, które można przywiązywać do grubego bambusa lub drabinki tworząc z pędów wachlarz. Natomiast młode pędy prowadzi się przy drugim bambusie lub przypina do drabinki pionowo pomiędzy rozłożonymi na boki pędami owocującymi w danym roku.

Jeżyna rośnie dobrze w przeciętnej glebie ogrodowej, jest łatwa w prowadzeniu i uprawie więc idealnie nadaje się na działkę rekreacyjną. Dojrzewa w sierpniu i wrześniu w zależności od odmiany.

Owoce na działce rekreacyjnej to urozmaicenie naszej diety, a także atrakcja dla dzieci, aby poznały skąd bierze się jedzenie i jak wygląda jego pozyskiwanie. Poznają w ten sposób smak owoców, który jest często całkiem inny niż tych ze sklepu. Robienie prostych przetworów jak kompoty na bieżące zużycie czy soki i dżemy to również krok w kierunku zdrowego odżywiania się. Sadząc krzewy owocowe, warto wybrać takie gatunki, które dojrzewają wczesnym latem, ale też podczas wakacji i pod koniec, tak aby móc jak najwięcej z nich korzystać.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.