Sambucus

Sambucus

Jeśli marzysz o klasyku w swoim ogrodzie, który ładnie wygląda oraz daje jadalne owoce, proponujemy Sambucus, czyli inaczej czarny bez! Jest to krzew lub małe drzewo rosnące do wysokości do 8 metrów. Wiosną pojawiają się na nim charakterystyczne, duże i pachnące kwiaty białe lub kremowe, zebrane w baldachy. Jak wspomnieliśmy owoce czarnego bzu są jadalne. Często używa się ich do robienia dżemów, syropów i win.

zobacz więcej...

Ich pyszny smak to nie wszystko. Sambucus, a dokładnie jego owoce, mają właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Warto przy tym zaznaczyć, że nie należy ich spożywać na surowo. 

Czarny bez ładnie komponuje się z innymi roślinami ozdobnymi i jadalnymi. Można posadzić go w towarzystwie roślin kwitnących na wiosnę, takich jak tulipany, irysy czy hiacynty. Można również dosadzić mu krzewy ozdobne, takie jak jaśminowiec, tawuła japońska, hortensja lub kalina. Ponieważ sambucus jest rośliną jadalną można też posadzić go w pobliżu krzewów owocowych, jak np. maliny, agrest, czarne jagody czy jeżyny. Roślina ta przyciąga również wiele gatunków owadów, takich jak pszczoły i motyle, a to przyczynia się do zapylania innych roślin w ogrodzie.

Sambucus sadzonki online w Garden Park

Internetowy sklep ogrodniczy Garden Park oferuje wysokiej jakości sadzonki czarnego bzu w dwóch odmianach. Pierwsza z nich to Sambucus Nigra Black Lace. To wyjątkowa roślina o niemal orientalnym wyglądzie osiągająca do 3 m wysokości i podobnej szerokości. Tym, co w szczególności wyróżnia tę odmianę, to ciemnopurpurowe, prawie czarne liście. W kontraście z różowymi kwiatami tworzą piękne pachnące cytryną baldachy, które są chętnie odwiedzane przez motyle. Kuliste, czarne owoce pojawiają się jesienią. Dodatkowo Sambucus Nigra Black Lace to roślina łatwa w uprawie i odporna na suszę.

Sambucus Nigra Black Tower to druga odmiana krzewu z naszej oferty. Sambucus Nigra Black Tower, jak podpowiada nazwa, przypomina długą wieżę i osiąga nawet 2 m wysokości. Ma duże czarnozielone liście. Wiosną i latem krzew Sambucus Nigra Black Tower obsypują urocze, pachnące, różowe kwiatostany. Po przekwitnieniu mienią się w ich miejscu czerwone owoce. Ta wspaniała roślina ogrodowa lubi stanowiska słoneczne lub trochę zacienione. Co ciekawe Sambucus Nigra Black Tower z powodzeniem można hodować również na balkonie w donicy!

Sambucus - uprawa i wymagania czarnego bzu

Czarny bez rośnie dziko w lasach i na ich skrajach. Często można go też spotkać w parkach na skwerach, gdyż nie wymaga praktycznie żadnej opieki i świetnie radzi sobie samodzielnie. Sambucus Nigra Black Tower to ogrodowa roślina mrozoodporna. Niemniej jednak jeśli chcesz, aby kwitła okazale i miała intensywny kolor liści, należy wybrać jej słoneczne lub lekko zacienione miejsce. Czarny bez najbardziej lubi glebę, która jest stale wilgotna i żyzna.
W uprawie istotne jest również, że czarny bez nie wymaga szczególnego nawożenia. Wystarczy dodać trochę kompostu lub nawozu organicznego raz w roku na wiosnę. Natomiast przycinanie pomaga w lepszym rozwoju krzewu. Zapewnia też utrzymanie ładnego pokroju. Okres, w którym przycina się Sambucus to przedwiośnie. 

Jeśli chcesz poszerzyć swoją kolekcję roślin w ogrodzie, serdecznie polecamy zapoznanie się z ofertą Garden Park. Nasze internetowy sklep ogrodniczy to wygodne zakupy bez wychodzenia z domu. W ofercie mamy rośliny liściaste do ogrodu i iglaste, rośliny zimozielone, kwitnące byliny, trawy ozdobne, a także rośliny owocowe i krzewy na żywopłot.

Jest 1 produkt.

Pokazano 1-1 z 1 pozycji

Aktywne filtry

Pokazano 1-1 z 1 pozycji