Rodzaje kalin

Kaliny choć generalnie nie są zbyt wymagające w uprawie to rzadko spotykamy je w ogrodach. A szkoda bo ich pięknie pachnące kwiaty i przebarwiające się jesienią liście są niebywałą ozdobą. Ponadto kalina posiada właściwości lecznicze, choć to nie jej czerwone owoce nadają się do tego celu, ale kora z której przyrządza się przeróżne ekstrakty wykorzystywane jako środki rozkurczowe i przeciwkrwotoczne.

Gatunków tego krzewu jest około setki, ale najbardziej znane i najlepiej przystosowane do naszego klimatu są:

Kalina koralowa - Viburnum opulus- która osiąga wysokość około 4 metrów i charakteryzuje się białymi kwiatami i jasno czerwonymi owocami. Pora jej kwitnienia przypada na końcówkę maja i początek czerwca. Kalina koralowa potrzebuje żyznej i dostatecznie wilgotnej gleby. Jej najciekawsze odmiany to ,,Roseum”, ,,Nanum” i niziutka ,,Aureum”.

Kalina sztywnolistna - Viburnum rhytidophyllum- nieco niższa, zimozielona o charakterystycznych grubych i pomarszczonych liściach. Kwitnie także na przełomie maja i czerwca. W miejscu jej przekwitniętych kremowych kwiatów pojawiają się owoce, które na początku są czerwone a kiedy dojrzeją stają się czarne. Powinna być sadzona w miejscach słonecznych i zacisznych, ponieważ podczas wysokich mrozów może przemarznąć.

Kalina hordowina - Viburnum lantana- krzew o niewielkich wymaganiach glebowych, rosnący maksymalnie na wysokość 3 metrów. Kwitnie w maju na śnieżnobiały kolor, a po opadnięciu kwiatów pojawiają się owoce początkowo czerwone, a z czasem przechodzące w głęboką czerń.

Kalina japońska- Viburnum plicatum – jest to wyjątkowo atrakcyjny krzew, którego naturalnym środowiskiem jest Japonia i Chiny. Ze względu na swoje pochodzenie nie jest zupełnie mrozoodporny dlatego trzeba go posadzić w miejscu zacisznym. Kalina ta ma wyjątkowy piramidalny pokrój, a jej dekoracyjne liście przebarwiają się jesienią na kolor purpurowy i czerwony. Kwitnie dosyć długo bo od maja do lipca, a jej piękne białe kwiaty są zebrane w płaskie kwiatostany. Jej najpopularniejszymi odmianami są: Cascade, Rowallane, Rotundifolia, Pink Beauty i Grandiflorum.

Kalina koreańska - Viburnum carlesii – to niewielki krzew osiągający 1,5 metra wysokości. Jej największą ozdobą są kwiaty pojawiające się na krzewie już w kwietniu zanim kalina wypuści listki. Oprócz tego, że ślicznie wyglądają to jeszcze pięknie pachną. Gatunek ten jest również odporny ma mrozy.

Kalina wonna - Viburnum fragrans – to również niezbyt wysoki krzew. Maksymalna wysokość jaką osiąga to 2 metry. Kwitnie bardzo wcześnie bo już w marcu. Poza tym jej kwiaty wydzielają bardzo subtelny zapach. Posadzona w ogrodzie sprawi, że wiosną nie będzie on nudny.

Zapraszamy do sprawdzenia oferty w naszym sklepie internetowym
 

Wpisz komentarz

Rośliny liściaste

Efektowny Berberys Thunberga, wyrazista odmiana czerwona, malownicza Hortensja Ogrodowa, urocza Krzewuszka czy Trzmielina - bogata oferta roślin liściastych daje możliwość stworzenia w przydomowej przestrzeni zielonej, wyjątkowego, naturalnego wystroju.

Rośliny owocowe

Smakowita Truskawka, cierpka Aronia, soczysta Borówka Amerykańska - szeroki asortyment roślin owocowych to odskonały sposób na zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie. Posiadamy w sprzedaży rozmaite drewa i krzewy wydające jadalne owoce.