Jest to roślina z rodziny hortensjonowatych będąca gatunkiem krzewu. W morfologii odznacza się bardzo charakterystycznymi, dekoracyjnymi kwiatami. Zebrane są z reguły w stosunkowo duże kwiatostany w zdecydowanej większości złożone z tzw. kwiatów płonnych. Nieliczne odmiany posiadają zawarte w ich wnętrzu kwiaty płodne. Typowe dla hortensji ogrodowej jest występowanie kulistych baldachogronów o wielkości do kilkunastu centymetrów z gęsto rozmieszczonymi dobrymi kwiatami. W pokroju osiągnąć może do kilku metrów wysokości.

Wymagania uprawy

Hortensję ogrodową uznaje się za dość wymagający gatunek. Wiąże się to z charakterystycznymi, ściśle określonymi potrzebami rośliny co do rozwoju. Preferuje glebę dobrze przepuszczalną, wilgotną oraz próchniczną. Zbity grunt, glinasta struktura, ale też mokra ziemia nie sprzyjają roślinom. Co do ekspozycji na słońce roślina może być nasadzona na stanowiskach od słonecznych po półcieniste. Od tego zależy jej wygląd. Przy wystawieniu na słońce osiągnąć można lepsze kwitnienie, zaś w przypadku zasadzenia w zacienionej przestrzeni można zauważyć większe przyrosty.

Pielęgnacja rośliny

Zapewnienie hortensji odpowiednich warunków uprawy to połowa sukcesu. O jej efektowny wygląd należy odpowiednio zadbać, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Do najbardziej podstawowych czynności należy nawadnianie. Roślina jest wrażliwa na brak wody. Wynika to z charakterystycznej morfologii – duże liście i kwiatostany. Wymaga szczególnie intensywnego podlewania w okresie kwitnienia oraz w porach wyjątkowo suchych.

Z uwagi na dość zawężone wymagania glebowe zostały opracowane przez wielu producentów specjalne nawozy dla hortensji. Z reguły są to preparaty wieloskładnikowe pozbawione wapnia w postaci sypkiej lub płynnej. Zależnie od wybranego środka nawożenie odbywa się dwa lub trzy razy w sezonie bądź powtarza się co tydzień. W celu przygotowania rośliny do zimowego spoczynku należy zaprzestać nawożenia w końcu lipca.

Równie istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie hortensji ogrodowej jest cięcie. Różni się od tradycyjnego zabiegu stosowanego w przypadku wielu innych roślin, gdyż nie usuwa się pędów a jedynie przekwitłe kwiatostany. Ma to na celu zwiększenie kwitnienia i poprawę wyglądu. Nieprawidłowo wykonane cięcie, a także rezygnacja z tego zabiegu, mogą doprowadzić do zaprzestania kwitnienia. Zaleca się zastosowanie:

  • cięcia formującego – zaraz po zasadzeniu rośliny, pozwala ukształtować odpowiedni wygląd krzaka
  • cięcia zachowawczego – na przełomie marca i kwietnia, regularne powtarzanie zabiegu gwarantuje zachowanie nadanego roślinie kształtu.

Hortensja ogrodowa jest rośliną wieloletnią, dlatego wymaga odpowiednich zabiegów zabezpieczających, które pozwolą jej przetrwać zimę. O dobre przezimowanie rośliny należy zadbać zaraz po opadnięciu liści. Konieczne jest osłonięcie całego krzaka. Do tego celu można wykorzystać specjalną agrowłókninę bądź słomiany chochoł. Zaleca się ponadto ściółkowanie krzewu z zastosowaniem torfu lub kory. Można wykorzystać także gałązki świerka. Momentem newralgicznym jest wiosna. Zbyt wczesne odsłonięcie może doprowadzić do przemarznięcia krzewu.

NazwaWyglądDodatkowe informacje
Paniculata Wysokość: 1-2 m
Kształt: krzaczasty, rozłożysty
Liście: ciemnozielone
Kwiaty: białe, czerwone, różowe
Kwitnienie: lipiec-październik
Gleba: lekko kwaśna, przeciętna ogrodowa lub próchnicza, wilgotna lub umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: Słoneczne, półcieniste
Arborescens Wysokość: 1-2m
Kształt: krzaczasty, wyprostowany
Liście: ciemnozielone
Kwiaty: białe
Kwitnienie: lipiec-sierpień
Gleba: tolerancja w zakresie pH, przeciętna ogrodowa, próchnicza lub gliniasta, umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słoneczne, cieniste, półcieniste
Macrophylla Wysokość: 1-2m
Kształt: krzaczasty, wyprostowany
Liście: jasnozielone
Kwiaty: białe, różowe, niebieskie
Kwitnienie: czerwiec-sierpień
Gleba: kwaśna lub lekko kwaśna, próchnicza lub gliniasta, umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słoneczne, cieniste, półcieniste
Petiolaris Wysokość: do 8m
Kształt: pnącze
Liście: jasnozielone
Kwiaty: białe
Kwitnienie: czerwiec-lipiec
Gleba: kwaśna, przeciętna ogrodowa, umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: cieniste, półcieniste
Quercifolia Wysokość: do 5m
Kształt: krzaczasty, rozłożysty
Liście: ciemnozielone
Kwiaty: białe
Kwitnienie: lipiec-sierpień
Gleba: lekko kwaśna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: cieniste, półcieniste
Heteromalla Wysokość: 100-200cm
Kształt: krzaczasty, rozłożysty
Liście: ciemnozielone z czerwonawą obwódką
Kwiaty: białe
Kwitnienie: czerwiec-lipiec
Gleba: lekko kwaśna, przeciętna ogrodowa, wilgotna
Stanowisko: półcieniste
Serrata Wysokość: do 1,2m
Kształt: krzaczasty, zwarty
Liście: ciemnozielone
Kwiaty: niebieskie, różowe
Kwitnienie: czerwiec
Gleba: lekko kwaśna lub kwaśna, przeciętna ogrodowa lub próchnicza, wilgotna
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Aspera Wysokość: do 3m
Kształt: krzaczasty, rozłożysty
Liście: ciemnozielone
Kwiaty: fioletowe
Kwitnienie: czerwiec - sierpień
Gleba: do obojętnej do kwaśnej, próchnicza lub gliniasta, wilgotna
Stanowisko: cieniste, półcieniste
Czy wiesz, że…

Hortensja ogrodowa najlepiej rozwija się w klimacie nadmorskim, co przejawia się pięknymi i okazałymi kwiatostanami. W Polsce najlepsze warunki do uprawy panują na Pomorzu i w części zachodniej kraju.
Czy wiesz, że…

Nazwa rośliny zainspirowana została imieniem ukochanej, słynnego botanika francuskiego Philiberta Commersona. Docenił jako pierwszy wyjątkowe walory estetyczne rośliny przebywając w Japonii i nazwał ją imieniem swojej miłości – Hortensji Barret.
Czy wiesz, że…

Hortensja ogrodowa może zmieniać barwę. Jest to uzależnione do odczynu pH gleby w jakiej się znajduje. Aby uzyskać kwiaty w kolorze niebieskim grunt powinien mieć pH w granicach 4,5-5,0; różowe 5,5. Jedynie białe odmiany nie mogą zmieniać odcienia z uwagi na brak antocyjanów.
 

Rośliny liściaste

Efektowny Berberys Thunberga, wyrazista odmiana czerwona, malownicza Hortensja Ogrodowa, urocza Krzewuszka czy Trzmielina - bogata oferta roślin liściastych daje możliwość stworzenia w przydomowej przestrzeni zielonej, wyjątkowego, naturalnego wystroju.

Rośliny owocowe

Smakowita Truskawka, cierpka Aronia, soczysta Borówka Amerykańska - szeroki asortyment roślin owocowych to odskonały sposób na zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie. Posiadamy w sprzedaży rozmaite drewa i krzewy wydające jadalne owoce.