Ogród w pigułce czyli jakie rośliny możemy sadzić w donicach?

Każdy właściciel ogrodu chlubi się swoimi roślinami i dla każdego jest on z pewnością powodem do dumy. Nie wszyscy jednak posiadają kawałek własnego ogródka, który mogliby zagospodarować według swoich marzeń, a jednak chcieliby się cieszyć obecnością zieleni i kwiatów. Dla nich więc najlepszym rozwiązaniem jest uprawa roślin w donicach, które można z powodzeniem postawić nawet na niewielkim balkonie czy tarasie tworząc sobie w ten sposób idealne miejsce odpoczynku i relaksu. Tak naprawdę kolorowo na balkonie możemy mieć przez cały rok trzeba tylko odpowiednio dobrać rośliny tak, aby jedne przekwitały a następne zakwitały. Mogą to być zarówno rośliny jednoroczne jak i byliny, a także krzewy. Na początku wiosny doskonale sprawdzą się hiacynty, żonkile, tulipany czy bratki. Możemy również oprócz bylin albo zamiast nich posadzić w donicach krzewy, które nie wymagają tylu zabiegów pielęgnacyjnych co kwiaty balkonowe, a mogą być równie efektowne. Oprócz walorów dekoracyjnych mają one jeszcze jedną zaletę, otóż mogą nas chronić przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. Do tego celu można wykorzystać np.:

-Krzewuszkę cudowną, która w maju i czerwcu obsypuje się drobnymi, figlarnymi kwiatuszkami w kolorze różu, czerwieni lub bieli. Ponieważ w normalnych ogrodach osiąga wysokość około 2 metrów to uprawiając ją w donicy należy ją formować.

-Forsycję, która kwitnie podobnie do magnolii, zanim jeszcze puści listki. Jej setki drobniutkich, żółtych kwiatuszków są zwiastunem definitywnego końca zimy. Spośród kilku odmian forsycji do uprawy w donicach nadaje się jednak tylko miniaturowa odmiana ,,Maluch”, która bardzo wolno rośnie. Po odpowiednim jej zabezpieczeniu możemy ją spokojnie zostawić na balkonie na zimę.

-Hortensję ogrodową kwitnącą praktycznie całe lato bo od czerwca aż do października. Odmianami godnymi polecenia są: Rotschwanz, Nikko Blue lub CamillaHortensja nikko

Oprócz krzewów posiadających pięknie kwitnące kwiaty możemy także posadzić te, które charakteryzują się niezwykle dekoracyjnymi liśćmi. Mam na myśli chociażby klon palmowy, który choć jest trudny w uprawie doniczkowej to jednak warto mu poświęcić więcej pracy, ponieważ odwdzięczy się nam za nią cudownie przebarwiającymi się liśćmi. Kolejnym krzewem liściastym doskonale nadającym się do donicy jest Berberys Thunberga, na którym po przekwitnięciu pojawiają się podłużne owoce przebarwiające się jesienią na intensywnie czerwony kolor i pozostające na krzewie przez całą zimę. Berberys jest doskonałym krzewem dla leniuchów, urośnie bowiem na każdej glebie, a pozostawiony na balkonie na zimę doskonale sobie poradzi, ponieważ jest bardzo odporny na mróz. Równie dodrze znosi zimę Dereń biały, którego ozdobą nie są ani kwiaty, ani liście, ale efektowne czerwone nagie pędy. Szczególnego uroku nabierają one zimą gdy nasz balkon przykryje kołderka białego puchu.

Mało wymagające są również iglaki, które są odporne zarówno na suszę jak i na mróz. Do sadzenia w donicach najlepiej wybrać odmiany charakteryzujące się powolnym wzrostem. Najlepiej do tego celu nadają się:

  • sosna wejmutka Nana,

  • sosna czarna Nana oraz Helga.

  • jałowiec płożący Glauca, Wiltonii i Douglasii,

  • sosna bośniacka Schmidtii,

  • świerk biały Echiniformis i Alberta Globe,

  • kosodrzewina Mops i Gnom, a także

  • jałowiec pospolity Gold Cone, Hibernica czy Arnold.

Przed umieszczeniem iglaków w donicach trzeba im przygotować odpowiedni drenaż z keramzytu lub żwiru, następnie wsypać odpowiednie podłoże i posadzić krzaczka, którym możemy się cieszyć kilka lat, a jeśli po pewnym okresie okaże się, że jest on już za duży na nasz balkon możemy go z powodzeniem przesadzić do ogrodu.

Wpisz komentarz

Rośliny liściaste

Efektowny Berberys Thunberga, wyrazista odmiana czerwona, malownicza Hortensja Ogrodowa, urocza Krzewuszka czy Trzmielina - bogata oferta roślin liściastych daje możliwość stworzenia w przydomowej przestrzeni zielonej, wyjątkowego, naturalnego wystroju.

Rośliny owocowe

Smakowita Truskawka, cierpka Aronia, soczysta Borówka Amerykańska - szeroki asortyment roślin owocowych to odskonały sposób na zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie. Posiadamy w sprzedaży rozmaite drewa i krzewy wydające jadalne owoce.

Sklep ogrodniczy, krzewy ozdobne

Gardenpark to bogato zaopatrzony sklep ogrodniczy posiadający bogatą ofertę roślin w sprzedaży. W naszym asortymencie dostępne są krzewy ozdobne, drzewa i krzewy owocowe, odmiany liściaste oraz iglaste, a także byliny i trawy. Oferowane przez nas produkty wykazują wysoką jakość oraz wytrzymałość. Dobrze znoszą rodzime warunki klimatu umiarkowanego i posiadają różne wymagania glebowe.

W naszym sklepie ogrodniczym mogą Państwo zakupić w atrakcyjnej cenie gatunki o charakterze dekoracyjnym, jak również rośliny użytkowe. Duży wybór i urozmaicona oferta pozwalają kreować architekturę zieleni w sposób odpowiadający indywidualnym preferencjom, dobierając poszczególne gatunki do stylu ogrodu oraz panujących uwarunkowań w otoczeniu.

Zapewniamy atrakcyjne ceny oraz profesjonalną wysyłkę przedmiotów u nas zakupionych.